Tipy na výlet

Javoříčské jeskyně

Javoříčské jeskyně se svými impozantními dómy, dlouhými chodbami, puklinami a propastmi a bohatou krápníkovou výzdobou patří mezi nejkrásnější jeskyně v České republice. Nacházejí se pod kopcem Špraněk přímo pod chatou Jeskyňka. První písemná zpráva o jeskyních pochází z roku 1873, ale většina prostorů byla objevována v pozdějších dobách a jeskyně dodnes láká amatérské i profesionální speleology. Celkem bylo objeveno více než 4000 metrů chodeb ve výškovém rozpětí 60 m. Od roku 1939 jsou podzemní prostory otevřeny návštěvníkům ve dvou trasách o délce 800 a 450 metrů.

Více zde

Hrad Bouzov 

Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Hrad je plně zařízen a vybaven obrazy, uměleckými předměty, historickým i na míru vyrobeným nábytkem. Natáčely se tu filmy a pohádky jako Arabela, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Rumplcimprcampr a další. 

Více zde

Zkamenělý zámek

Zkamenělý zámek se nachází mezi obcí Vojtěchov a Javoříčskými jeskyněmi v krasové oblasti. Jedná se o mohutné vysoké vápencové skalisko se vzácným rostlinstvem, které se zvedá do výšky 54 m nad hladinou potoka. Z vyhlídkové plošiny se zábradlím je pěkný pohled do údolí a po kraji. O pár metrů níže, ve výši 25 m, je částečně zřícená skalní brána, v jejíž stěně se nachází vchod do velké ponorné jeskyně. Na vrcholu skaliska stávala v dávné minulosti tvrz Branky, nazývaná také hrad Špraněk.

Muzeum v areálu „Na kopci“

Vaší další zastávkou může být areál muzea „Na kopci“. Máte jedinečnou možnost prohlédnout si areál, které byl donedávna nepřístupný veřejnosti. V areálu je umístěná stále rostoucí sbírka technických předmětů, které souvisí s místní lokalitou, od techniky vojenské přes historickou, dřevozpracující a těžební po speleologickou.

Více zde

Bývalá vápenka 

Pod vrškem Rachava mezi obcemi Kovářov a Hvozdečko se zachovaly zbytky bývalé vápenné pece. Stavba je skryta na okraji lesa, a jelikož sem nevede ani žádná turistická značka, je to stavba takřka zapomenutá a pro většinu turistů zůstává nepovšimnuta.